Міністерство інформаційної політики України


Україна розширює телевізійне мовлення на непідконтрольних уряду територіях

13 вересня 2019 року в прес-центрі УНІА “Укрінформ” відбулася прес-конференція на тему “Розширення українського телевізійного мовлення на непідконтрольних уряду територіях і в районах, що межують з ними”.

Під час заходу було представлено результати роботи Комісія з питань забезпечення стабільного функціонування системи національного телебачення і радіомовлення при Міністерстві інформаційної політики України.

Серед останніх досягнень - Україна отримала від США 11 нових цифрових передавачів DVB-T2 для збільшення та покращення українського цифрового сигналу на межі та на окупованих територіях. Завдяки цьому державний бюджет зекономив близько 30 млн грн.

Спільними зусиллями за останні 4 роки вдалося стимулювати розвиток мереж кабельного телебачення, сприяти появі нових нішевих українських супутникових телеканалів, забезпечити будівництво нової телекомунікаційної інфраструктури, нових мереж аналогового ефірного телебачення і радіомовлення, а також мереж цифрового телебачення вздовж лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях та в 6-ти районах Херсонської області, що межують із Кримом.

Розбудова нових цифрових мультиплексів останніми роками відбувалася стараннями державних, приватних і комунальних операторів телекомунікацій. Вона здійснювалася точково – у найбільш складних районах для прийому українського телебачення, за наявності веж або після будівництва нових телекомунікаційних об’єктів.

У 2015–2018 роках було створено 4 нові локальні мультиплекси – у Волновасі та Гірнику Донецької області, Чонгарі Херсонської області та Бахмутівці Луганської області.

Із 2018 року почалася робота для того, щоб забезпечити «килимове» покриття потужним цифровим телевізійним сигналом на лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях і на межі з Кримом. Завдяки реалізації проєкту розбудови державної цифрової мережі українські глядачі отримають можливість дивитися вітчизняні телеканали у стандарті DVB-T2, а українські телеканали – можливість часткового відновлення власного мовлення на цих територіях.

«Міністерство інформаційної політики продовжує роботу з координації дій усіх учасників міжвідомчої Комісії щодо розбудови українського телерадіомовлення в Донецькій, Луганській і Херсонській областях. За 4 роки ми спільними зусиллями домоглися спрощення процедури ліцензування, побудували додаткову телекомунікаційну інфраструктуру, нові радіо- і телевізійні мережі. За підтримки західних партнерів наразі завершується робота з будівництва державної мережі цифрового телебачення в цих регіонах», – заявила Еміне Джапарова, екс-перший заступник Міністра інформаційної політики України.

До кінця 2019 року завдяки спільній роботі державних органів і допомозі партнерів будуть введені в експлуатацію десять нових передавачів на сході і півдні країни. Перші чотири передавачі вже працюють у Скадовську, Чаплинці, Чонгарі Херсонської області і в Гірнику Донецької області. Ще шість будуть встановлені у Бахмутівці, Старобільську і Широкому Луганської області та Краматорську, Волновасі й Маріуполі Донецької області упродовж найближчих місяців. Одинадцятий передавач запрацює в Попаснянському районі Луганської області 2020 року після завершення будівництва нової вежі.

 Розміщення нових 11-ти передавачів забезпечить потужний цифровий сигнал українських мовників у Донецькій, Луганській та Херсонській областях, значно поліпшить якість прийому сигналу та покращить інформаційне забезпечення мешканців тимчасово окупованих територій.

«USAID підтримав зусилля наших українських партнерів, вклавши майже мільйон доларів у високопрофесійне телерадіомовне обладнання, яке забезпечить якісний український контент для більш ніж чотирьох мільйонів мешканців на півдні та сході України, включаючи близько двох мільйонів громадян, які зараз не мають доступу до ефірного українського мовлення. Це обладнання забезпечить доступ до різноманітного спектру програм Суспільного мовлення та приватних телеканалів, які мовлять на території України. Це один з останніх проєктів Сполучених Штатів, втілених з нашими українськими партнерами у підтримці України в  досягненні свого міцного, демократичного та європейського майбутнього», – сказав Джордж Кент, заступник помічника Держсекретаря США з питань Європи та Євразії.

 Передбачається, що на зазначених територіях буде створено 7 мультиплексів, ємність кожного з них становитиме від 6 до 8 програм (телеканалів).

Забезпечуватиме роботу мультиплексів Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Відповідно до обмеженої грантової угоди в негрошовій формі між Концерном РРТ і компанією «Кімонікс Інтернешнл Інк», яка забезпечує в Україні реалізацію проекту міжнародної технічної допомоги «Зміцнення громадської довіри» в рамках угоди між Урядами України і США про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво, Концерн РРТ як технічну допомогу має отримати 11 цифрових телевізійних передавачів стандарту DVB-T/T2, потужністю 1 кВт кожний.

«У червні цього року вже було отримано перші чотири сучасні цифрові передавачі виробництва відомої німецької компанії «Rohde & Schwarz». Така міжнародна технічна допомога є вагомим внеском для розбудови саме державної мережі цифрового телебачення на лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях і на межі з АР Крим», – повідомив Леонід Семенченко, начальник відділу телебачення та радіомовлення Концерну РРТ.

 Відповідно до  виданих Національною радою дозволів на тимчасове мовлення 19 серпня 2019 року на радіотехнічному об’єкті в Гірнику Донецької області на 6-му телевізійному каналі розпочато трансляцію чотирьох програм, у Херсонській області на 51-му телевізійному  каналі з передавачів, встановлених на РТПС Чаплинка, РТС Скадовськ Концерну РРТ та приватного провайдера в  селі Чонгарі, здійснюють мовлення сім програм.

«Все інше обладнання, необхідне для роботи передавачів, а саме: антено-фідерні системи, супутникові станції прийому сигналу, обладнання мультиплексування, канали зв’язку, Концерн РРТ забезпечив за рахунок внутрішніх резервів підприємства, власними силами та власним коштом, – уточнив Леонід Семенченко.

 «З погляду національної безпеки ми зробили ставку на створення саме державної мережі цифрового телебачення в Луганській, Донецькій і Херсонській областях. За спрощеною процедурою Національна рада видала перші дозволи на тимчасове мовлення у цій мережі дев’яти українським телеканалам. Це – програми Суспільного мовлення – «UA:Перший», «UA:Культура», «UA:Крим», «UA:Донбас», «UA:Херсон»; програма Мультимедійної платформи іномовлення «UA|TV», кримськотатарський телеканал «ATR», телеканали «СТБ», «ПРАВДА.ТУТ». Наступного тижня до них приєднаються телеканали «1+1», «2+2» і «FILMUADrama», – зазначив Сергій Костинський, член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

«UA|TV» може запропонувати більше контенту російською мовою, що важливо з огляду на передбачені законодавством квоти щодо частки державної мови в ефірі окремих категорій українських телеканалів. Суспільне мовлення буде представлено телеканалами «UA:ПЕРШИЙ», «UA:КУЛЬТУРА», «UA:ХЕРСОН», «UA:КРИМ», «UA:ДОНБАС» і надаватиме інформацію про події в Україні, яка відповідає всім журналістським стандартам. Популярні загальнонаціональні та нішеві мовники створюватимуть привабливий розважально-інформаційний контент, а місцеві канали висвітлюватимуть події місцевого значення.

Очікується, що до кінця цього року рівень охоплення сигналом українських мовників у Донецькій області порівняно з 2014 роком зросте на понад 800 тис осіб (837 203), у Луганській області – на майже півтора мільйона мешканців (1 405 245), у Херсонській області включно з деякими районами тимчасово окупованого Криму – на понад 300 тисяч осіб (332 596). Тобто доступ до українського контенту отримають ще більше ніж 2 млн осіб.

 Розвиток державної мережі цифрового телебачення збільшить кількість доступних українських телевізійних і радіопрограм для місцевих глядачів і значно розширить географію  їх поширення. Тим паче, що налаштувати антену, аби дивитися українське, дуже просто. Найскладніші райони вздовж лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях, а також в Херсонській області на межі з Кримом, до кінця 2019 року будуть охоплені потужним сигналом українських мовників.Адреса цієї сторінки: http://mip.gov.ua/news/3185.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове