Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


 

Головна  >  Публікації  >  Новини  >  23 Лютого 2018, 12:02

МІП: В м. Ічня встановлено пам’ятну дошку на честь Номана Челебіджіхана - духовного лідера кримських татар

22 лютого 2018 року в м. Ічня Чернігівської області було встановлено пам’ятну дошку на честь автора гімну кримськотатарського народу Номана Челебіджіхана. Захід відбувся за участі Першого заступника Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарової та заступника Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.

Еміне Джапарова під час відкриття зазначила, що український та кримськотатарський народи мають численні приклади взаємодопомоги та спільної боротьби за свободу. «Перекопський мурза Тугай-бей загинув під Берестечком допомагаючи українцям виборювати свободу, підполковник армії УНР Алі-бей Булатуков проливав свою кров у боях за незалежність України в часи Визвольних Змагань 1917-1921 років. І цей перелік можна продовжувати», - додала Джапарова.

Під час заходу Ільмі Умеров нагадав, що у 1918 році більшовики розстріляли Номана Челебіджіхана у севастопольській в'язниці. «Радянський період вихолощував низку історичних фактів. Ім'я  Номана Челебіджіхана не згадувалося ніде, ні в який період, але для кримських татар він був символом і прикладом для наслідування. До РФ у нас претензії не тільки до подій столітньої давності. У 1781 році відбулася перша анексія Криму, і з тих пір наші біди не припиняються», — сказав Умеров.

Нагадаємо. 100 років тому, 23 лютого 1918 року, було закатовано та вбито Номана Челебіджіхана, муфтія кримських татар, духовного та політичного лідера.

Довідково. Саме на Ічнянщині, у 1659 році, напередодні переможної Конотопської битви об'єдналися війська гетьмана Івана Виговського та кримського хана Мухаммед Герая 4-го Софу. У 2017 році, на згадку про цю подію, в Крупичполі, було відкрито перший в Україні пам'ятник на честь українсько-кримськотатарської дружби, створено Ічнянське районне товариство українсько-кримськотатарської дружби "Бірлік" та перекладено книгу кримськотатарського літератора Юнуса Кандима "Не заросте травою поле бою...".


Перейти до списку публікацій