Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


Головна  >  Публікації  >  Новини  >  18 Квітня 2017, 17:04

Еміне Джапарова: «Майбутнє Криму має формуватися на основі захисту прав корінного народу - кримських татар»

18 квітня в ІА «Укрінформ» відбувся «круглий стіл» на тему: «Українська соціогуманітаристика: контекст окупації та деокупації Криму», організований Міністерством інформаційної політики України й Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.

Перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова  зазначила, що історія традиційно була об'єктом масштабних викривлень і пропаганди для Росії. «Кримські татари в цьому дискурсі ображались як "люті вороги", "залишки татаро-монгол". Сьогодні окупант також активно формує нові образи кримських татар як "релігійних екстремістів", "терористів", "зрадників" тощо. Російська історіографія відібрала право на Крим у всіх інших народів, зокрема в корінного населення. Натомість нав'язала міф про те, що Крим - "исконно русская земля"».

Директор Інституту Української археографії і джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України, доктор історичних наук Георгій Папакін зазначив: «Частиною стратегії деокупації Криму має стати ідеологічна деокупація». За його словами, стратегія деокупації Криму має на всіх рівнях «доносити думку про те, що кримські татари - це корінний народ, у першу чергу, Криму, і звичайно ж України».

Старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Дмитро Гордієнко висловив переконання, що українські історики повинні сформувати в країні громадську думку з метою вирішення політичних і культурних прав кримськотатарського народу. «Поки буде в Україні кримськотатарський дискурс, культурний, політичний, історичний, доти будуть в якійсь мірі захищені й кримські татари на півострові», - заявив він.

Сергій Громенко, кримський історик та публіцист, кандидат історичних наук, кореспондент «Радіо Свобода», резюмував: «Ми можемо говорити про існування цілісного політичного міфу про «Крим – наш». Саме тому потрібно під час виступів у ЗМІ наголошувати, шо російський офіційний дискурс маніпулює кримською історією для того, щоб виправдати свою політику. Чим більше ми будемо досліджувати український та кримськотатарський  аспекти історії Криму, тим меншим буде простір для маніпуляцій,  тим менше буде легітимність цього режиму».

Під час дискусії обговорювалися також питання: Кримськотатарського дипломатарію – проекту відновлення та реконструкції Архіву Кримського Ханату XV–XVIII ст.; особливостей формування та структури джерельної бази з історії Криму; стратегії соціогуманітарного визволення Криму; монументальних пам'яток доби Кримського Ханату як джерела дослідження кримськотатарської спадщини; першої окупації Криму 1783 року та її наслідків; російських міфів кримської історії в офіційному російському дискурсі.

Участь у заході взяли: Еміне Джапарова – Перший заступник Міністра інформаційної політики України; Георгій Папакін – директор Інституту Української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, доктор історичних наук; Олександр Маврін – заступник директора ІУАД ім. М. С. Грушевського НАН України; Дмитро Гордієнко – ст. наук. співробітник ІУАД ім. М. С. Грушевського НАН України; В’ячеслав Корнієнко – заступник генерального директора Національного заповідника “Софія Київська”; Гульнара Абдулаєва – кримський історик; Сергій Громенко – кримський історик та публіцист, кандидат історичних наук, кореспондент «Радіо Свобода»; Руслана Демчук - доцент кафедри культурології Національного університету "Києво-Могилянська академія", кандидат філософських наук.

 


Перейти до списку публікацій