Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


 

Головна  >  Публікації  >  Новини  >  27 Червня 2016, 10:06

Еміне Джапарова: «Ми не були готові до окупації Криму, але маємо готуватись до його деокупації»

Перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова 23 червня 2016 року взяла участь в панельній дискусії : «Кримськотатарська автономія у складі України. Яким має бути новий Крим?».

В рамках заходу було обговорено питання визначення майбутнього статусу Криму як національної автономії через реалізацію права кримськотатарського народу на самовизначення.

Еміне Джапарова зазначила, що тема кримськотатарської автономії в суспільно-політичному дискурсі  щодо деокупації Криму потребує визначення того, яким чином це буде зафіксовано в правому полі.

«Визнання Криму як національної автономії кримських татар –  стратегічний напрям реалізації державної політики щодо реінтеграції півострова. Ми не були готові до окупації Криму, але маємо бути готовими до його деокупації в політичному та практичному контексті, тобто на момент повернення ми маємо чітко розуміти, яким буде Крим. На мою думку, ключову роль в цьому питанні має відігравати Меджліс, який в якості представницького органу корінного народу  має запропонувати практичний вимір. Очевидно, це можуть бути проекти законів про статус корінного народу, який би, окрім іншого, закріпив би статус Меджлісу та Курултаю, зміни до Конституції України та ряд інших законодавчих та підзаконних актів. Ці процеси мають активно висвітлюватися та пояснюватися суспільству, яке через радянський шлейф «фобій» може поставитися до  цього неоднозначно», - наголосила Еміне Джапарова».

Народний депутат України, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що протягом найближчого часу має бути сформовано робочу групу в складі Конституційної комісії, яка розроблятиме нові положення Х розділу Конституції України щодо визначення статусу Автономної Республіки Крим як кримськотатарської автономії. Також, за його словами, самовизначення кримськотатарського народу має стати одним із основних аргументів України в переговорах щодо повернення Криму.

Експерт з питань корінних народів Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Наталя Беліцер відзначила, що реалізація права на самовизначення кримськотатарського народу як корінного через створення кримськотатарської автономії не несе загрози територіальній цілісності та суверенітету України і відповідає нормам міжнародного права.

В свою чергу керівник програм розвитку Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко зазначила: 

«У січні 2016 року сформована експертна група з представників громадянського суспільства, науковців, яка буде напрацьовувати бачення розвитку Криму в контексті кримськотатарської національно-територіальної автономії у складі України».

У заході  взяли участь: Еміне Джапарова - Перший заступник Міністра інформаційної політикиУкраїни; Рефат Чубаров - народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу;  Наталя Беліцер - експерт з питань корінних народів Інституту демократії ім. Пилипа Орлика; Юлія Тищенко – керівник программ розвитку Українського незалежного центру політичних досліджень.

 


Перейти до списку публікацій