Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


 

Головна  >  Публікації  >  Брифінги та прес-конференції  >  8 Квітня 2016, 14:04

Радник Міністра: «10 квітня - День кримськотатарської журналістики - в анексованому Криму вже символізує інформаційне гетто»

8 квітня в ІА «Укрінформ» МІП організувало прес-конференцію на тему:«Крим: інформаційне гетто. Звернення кримськотатарських журналістів до українських та закордонних колег». 

За словами радника Міністра Еміне Джеппар, 10 квітня - День кримськотатарської журналістики в окупованому Криму - вже не може вважатися святковою датою, адже свободи слова на півострові на залишилося. 

«Кримськотатарська журналістика, звичайно, не відрізняється від будь-якої іншої незалежної журналістики, яка базується на універсальних стандартах. Специфіка полягає в тому, що кримськотатарські ЗМІ або їх аналоги з часів першої анексії 1783 року несли не тільки інформаційне, але й, в першу чергу, просвітницьке навантаження, яке давало змогу вижити народу. Адже офіційна політика різних форм російської держави мала на меті знищення мови, культури, традицій, пам’ять та самоідентифікацію кримських татар, як корінного народу»,- зазначила Джеппар.

Еміне Джеппар також повідомила, що за 2 роки окупації було зафіксовано близько 200 випадків порушення прав журналістів та утисків права на свободу слова та преси в Криму.

Журналіст та головний редактор інтернет-видання «QHA» (Кримські новини) зазначила, що кримськотатарські ЗМІ з перших днів окупації були віднесені до «ворожих».

«До окупації на території Криму повноцінно працювали 15 кримськотатарських ЗМІ. Сьогодні частина з них вже не працює, частина потерпає від цензури та політичного тиску. Шеф-редактори видань регулярно запрошуються на допити ФСБ у відділок з протидії екстремізму», - каже Юксель.

Рустем Халілов, редактор видання «QirimInfo» підкреслив, що дієвим механізмом знищення кримськотатарських видань є відмова в реєстрації за вимогою окупаційної влади згідно російських законів. 

«Кримськотатарські ЗМІ мають шукати форми виживання в сучасному Криму. Наприклад, найстаріше національне видання «Авдет», яке випускалося під егідою Меджлісу кримських татар, наразі випускається накладом 999 екземплярів – це для російських законів не ЗМІ, тож не потребує реєстрації. ЇЇ би «Авдет» не надали так чи інакше», - наголосив редактор видання QirimInfo.

«Окупант в Криму намагається створити викривлену реальність, створюючи «ручні» та маріонеткові кримськотатарські ЗМІ. Один з таких, телеканал «Міллєт», який видає чисту пропаганду. Репресії, від яких потерпають кримські татари, майже не висвітлюються новинами тб-каналу. Це і є уособленням окупаційної журналістики та підступності – коли руками кримських татар знищують кримських татар. В цьому сенсі - інформаційно», - розповідає журналіст та редактор й ведучий новин телеканалу ATR.

Підготовка звернення була реалізована в рамках комунікаційної кампанії МІП до річниці Дня кримськотатарської журналістики. Партнером заходу став кримськотатарський телеканал ATR.

Нагадаємо, 10 квітня 1883 року кримськотатарським журналістом, просвітником та меценатом Ісмаїлом Гаспринським було випущено перший номер найвідомішого видання кримських татар – газети «Терджиман». Цей день увійшов до календаря пам’ятних дат кримських татар як День кримськотатарської журналістики.

 


Перейти до списку публікацій